دسته بندی در وردپرس

دسته مانند برچسب ها یکی از طبقه بندی های از پیش تعریف شده در وردپرس است. برای مرتب سازی و گروه بندی مطالب در بخش های مختلف استفاده می شود. یک وب سایت با انتشار مطالب مختلف می تواند وب سایت خود را با استفاده از دسته ها تقسیم کند.

مثال: یک وب سایت فروشگاهی می تواند بر اساس کالای دیجیتال ، لوازم آرایشی و بهداشتی ، مد و پوشاک ، و … دسته بندی شود .

اگر هیچ گروهی برای یک پست مشخص نشده باشد ، پست به طور خودکار در گروه پیش فرض قرار می گیرد. در یک نصب جدید وردپرس ، دسته پیش فرض “دسته بندی نشده” است . یک مدیر وب سایت می تواند دسته پیش فرض را از تنظیمات » صفحه post تغییر دهد. یک پست وردپرس را می توان در چند دسته ثبت کرد و می تواند دارای هر دو دسته و برچسب باشد.

نحوه افزودن دسته ها

شما می توانید در حین نوشتن یک مقاله در WordPress دسته مور نظر خود را ایجاد کنید.در صفحه ویرایشگر پست یک لیست متا باکس وجود دارد که لیستی از دسته بندی های موجود را نشان می دهد. می توانید پست خود را در دسته های موجود با علامت زدن تیک کنار نام دسته بندی ، ثبت کنید. همچنین می توانید با کلیک روی پیوند + افزودن دسته جدید ، یک مورد ایجاد کنید.

همچنین می توانید یک دسته را مستقیماً از صفحه پست ها »دسته بندی ها اضافه کنید . نام خود را تهیه کنید و اگر می خواهید می توانید یک نامک (Slug) را اضافه کنید که یک نام دوستانه URL با حروف کوچک است و فقط می تواند حروف و اعداد داشته باشد. اگر در حال ایجاد یک دسته فرزند هستید ، یک دسته والد (parent) را انتخاب کنید. برای دسته خود توضیحی ارائه دهید و روی دکمه افزودن دسته ای جدید (Add New Category ) کلیک کنید. فقط نام دسته بندی گزینه ای اجباری برای ایجاد یک دسته است و می توانید در صورت تمایل از قسمت slug ، والدین و توضیحات صرف نظر کنید.

نحوه ویرایش دسته بندی ها

دسته ها را می توان از صفحه پست ها »دسته بندی ها ویرایش کرد. موس خود را به گروهی که می خواهید ویرایش کنید منتقل کنید و سپس بر روی پیوند ویرایش کلیک کنید. این ویرایشگر را باز می کند که در آن می توانید نام ، نامک ، اضافه کردن یا حذف یک دسته والدین ، ​​ویرایش یا اضافه کردن توضیحات را تغییر دهید.

همچنین می توانید دسته ها را از این صفحه حذف کنید. حذف یک دسته ، پستهای ارسال شده در زیر آن را حذف نمی کند. درعوض ، اگر پستی در هر دسته دیگر قرار نگیرد ، وردپرس به طور خودکار پست را در زیر دسته پیش فرض قرار می دهد. همچنین مهم است بدانید که شما نمی توانید یک دسته پیش فرض را حذف کنید.

نحوه نمایش دسته ها

دسته ها را می توان در نوار کناری با استفاده ازبزارک دسته ها نمایش داد.  به نمایش»ابزارک ها و ویجت دسته ها را به نوار کناری بکشید و رها کنید. این کلیه گروه های شما را در نوار کناری قرار می دهد ، به جز دسته هایی که هیچ پست در آنها وجود ندارد.

همچنین می توانید دسته ها را به فهرست های پیمایش وب سایت خود اضافه کنید. به نمایش »منوها بروید و بر روی دسته ها کلیک کنید ، دسته ها را انتخاب کنید و سپس بر روی دکمه افزودن به منو (Add to menu) کلیک کنید.

دسته فرزند چیست؟

دسته بندی ها یک طبقه بندی سلسله مراتبی است ، به این معنی که هرکدام می توانند دسته های فرزند داشته باشند. یک دسته کودک معمولاً برای یک موضوع فرعی تحت یک موضوع گسترده تر مورد استفاده قرار می گیرد.

مثال : به طور مثال در مثال بالا دسته کالای دیجیتال می تواند فرزند های موبایل و تبلت را داشته باشد و همچنین موبایل فرزند سامسونگ و اپل را داشته باشد .

می توانید هنگام نوشتن پست از بخش دسته بندی ها ، دسته فرزند را اضافه کنید. فقط با افزودن یک دسته جدید ، یک دسته والدین را انتخاب کنید و دسته جدید شما به گروه فرزند تبدیل می شود.

نحوه تبدیل دسته بندی ها به برچسب ها

دسته بندی ها و برچسب ها هر دو طبقه بندی از پیش تعریف شده در وردپرس هستند. با این حال ، هر دو از نظر دامنه متفاوت هستند. در مورد استفاده هیچ محدودیتی وجود ندارد ، و شما می توانید آنقدر که می خواهید دسته بندی کنید. با این حال ، دسته بندی ها در WordPress مانند بخش های وسیع تری از وب سایت هستند در حالی که برچسب ها مانند کلمات کلیدی هستند. بعضی اوقات ممکن است بخواهید دسته های خود را به برچسب ها یا برچسب ها به دسته ها تغییر دهید. برای انجام این کار ، به ابزارها >> وارد کردن (Tools »Import) بروید و بر روی دسته بندی ها و برچسب ها کلیک کنید. یک پنجره بازشو باز می شود در قسمت برگردان دسته ها و برچسب ها، روی دکمه هم اکنون نصب کن  ( Install Now ) کلیک کنید. پس از نصب پلاگین برگردان دسته ها و برچسب ها ، بر روی فعال کردن پلاگین و اجرای وارد کننده کلیک کنید.