سفارشی سازی قالب وردپرس

آیا می دانید وردپرس از یک سفارشی ساز داخلی استفاده می کند که به شما امکان می دهد به راحتی در هر زمانی تغییراتی در طراحی وب سایت خود ایجاد کنید.

در حالی که هر قالبی از گزینه های پیش فرض سفارشی سازی وردپرس استفاده می کند ، بسیاری از قالب ها شامل زبانه ها و گزینه های اضافی برای سفارشی سازی خود هستند ، بنابراین می توانید قالب خود را به راحتی و بدون دانش برنامه نویسی تنظیم کنید.

در این مقاله شما نحوه استفاده از شخصی سازی تم وردپرس را مانند یک حرفه ای می آموزید.

نحوه دسترسی به سفارشی سازی وردپرس

سفارشی سازی قالب یک ویژگی پیش فرض وردپرس است و بخشی از هر وب سایت وردپرس است .

می توانید با ورود به قسمت پیشخوان مدیریت وردپرس سمت راست نمایش >> سفارشی سازی را انتخاب کنید تا وارد برگه سفارشی سازی شوید.

همچنین می توانید از برگه شخصی سازی قالب نصب شده بر روی وردپرستان که خود قالب به پنل تنظیمات اضافه می کند نیز استفاده کنید .

برگه سفارشی سازی این امکان را به شما می دهد که به صورت زنده و پویا تغییرات اعمال شده را مشاهده کنید.

نحوه استفاده از سفارشی سازی پیشفرض وردپرس

پس از باز کردن سفارشی سازی قالب وردپرس ، تمام تنظیمات سفارشی سازی را در سمت راست صفحه نمایش خود و پیش نمایش زنده وب سایت خود  را در سمت چپ صفحه مشاهده می کنید.

سفارشی سازی قالب وردپرس بدون در نظر گرفتن قالبی که استفاده می کنید ، با مجموعه ای از پنل های پیش فرض ارائه می شود.

برای ایجاد تغییراتی روی آن ، باید روی پنل های جداگانه کلیک کنید. همچنین می توانید روی هر یک از نمادهای مداد آبی در سمت راست صفحه کلیک کنید تا تنظیمات مربوط به آن مورد خاص باز شود.

توجه: قالب های پیشرفته WordPress پانل های تنظیمات اضافی را برای گزینه های سفارشی سازی بیشتر اضافه می کند.

صفحه شناسه سایت: عنوان ، لوگو و فاویکون را ویرایش کنید

پنل هویت سایت در سفارشی سازی تم وردپرس به شما امکان می دهد عنوان و برچسب وب سایت خود را اضافه یا تغییر دهید.

توصیه می شود پس از نصب وردپرس در سایت خود آن را تغییر دهید . همچنین می توانید در صورت تمایل آن را خالی نگه دارید.

پنل هویت سایت در قسمت سفارشی سازی سایت همچنین به شما امکان می دهد آیکون (logo) سایت خود را اضافه کنید. به سادگی ، برای بارگذاری آیکون وب سایت خود ، روی گزینه انتخاب آیکون سایت کلیک کنید.

تغییر رنگ ها در وب سایت

کنترل های موجود در پانل رنگ ها بسته به قالب وردپرس مورد استفاده شما ، متفاوت خواهد بود.

به عنوان مثال ، قالب بیست بیست  به شما امکان انتخاب رنگ متن هدر ، یک طرح رنگی برای کل وب و همچنین سفارشی سازی رنگ ها را می دهد.

سایر قالب های وردپرس ممکن است گزینه های مختلف رنگی را برای عناصر سایت ارائه دهد مانند: عناوین ، پیوندها ، متن بدن ، پس زمینه وب سایت شما و غیره.

افزودن منوهای ناوبری در بخش سفارشی سازی

پنل فهرست ها به شما امکان می دهد منوهای ناوبری ایجاد کرده و مکان آنها را در وب سایت خود کنترل کنید.

در این قسمت ، تمام منوهای وردپرس موجود را که قبلاً ایجاد کرده اید ، پیدا خواهید کرد. می توانید بر روی دکمه “مشاهده همه مکانها” کلیک کنید تا مکانهای منوی موجود که قالب شما از آن پشتیبانی می کند را بررسی کنید.

برای ایجاد یک منوی جدید ، باید بر روی دکمه ایجاد فهرست جدید کلیک کنید.

پس از آن ، شما باید یک نام به منوی خود بدهید ، تا بعدا بتوانید به راحتی آن را مدیریت کنید. همچنین می توانید مکان منو را انتخاب کرده و سپس برای ادامه بر روی دکمه بعد کلیک کنید.

برای افزودن ایتم به این فهرست ، باید روی دکمه افزودن موارد کلیک کنید تا یک پنل جدید باز شود. اکنون می توانید پیوندها ، صفحات ، پستها ، دسته ها و برچسب های سفارشی را به عنوان ایتم به منو اضافه کنید.

برای جابجایی ایتم های اضافه شده می توانید از گزینه ای بازچینی استفاده کنید.

ابزارک ها در بخش سفارشی سازی

پنل ابزارک به شما امکان می دهد ابزارک ها را در سایت خود اضافه و مدیریت کنید.

با کلیک بر روی آن مکان های مختلفی را که می توانید ابزارک اضافه کنید به شما نشان می دهد. این بسته به قالبی که استفاده می کنید متفاوت خواهد بود.

به عنوان مثال ، قالب بیست بیست سه مکان ویجت را ارائه می دهد ، در حالی که موضوع بیست و نوزده فقط با یک مکان ارائه می دهد.

با کلیک بر روی هر یک از آنها ، ابزارک هایی را که قبلاً به آن مکان اضافه کرده اید ، مشاهده خواهید کرد.

برای افزودن ویجت جدید ، باید بر روی دکمه “افزودن یک ویجت” کلیک کنید. این یک پانل جدید را باز می کند که در آن لیستی از همه ابزارک های موجود را مشاهده می کنید.

شما باید روی موردی که می خواهید اضافه کنید کلیک کنید. همچنین می توانید در ابزارک های تازه اضافه شده تغییراتی ایجاد کرده و با کشیدن آنها به بالا یا پایین ، موقعیت آن را تنظیم کنید.

تنظیمات برگه خانه در سفارشی سازی وردپرس

به طور پیش فرض ، وردپرس آخرین نوشته های وبلاگ را در صفحه اصلی شما نمایش می دهد.

با این حال ، برای وب سایت های تجاری کاربران ترجیح می دهند از یک صفحه اصلی سفارشی استفاده کنند. این امکان را به شما می دهد تا یک صفحه فرود مناسب داشته باشید که محصولات و خدمات شما را نمایش می دهد.

برای استفاده از یک صفحه اصلی ، باید تیک دکمه رادیویی “برگه ایستا” را در پانل تنظیمات صفحه اصلی انتخاب کنید .

با این کار ، دو منوی کشویی جدید باز می شود که می توانید از آنها برای انتخاب صفحه برای برگه اصلی خود و دیگری برای نمایش پست های وبلاگ خود استفاده کنید.

در صورت نداشتن برگه ای در سایت خود ، می توانید با کلیک روی پیوند “+ افزودن برگه تازه ” موجود در زیر منوی کشویی ، یک برگه جدید ایجاد کنید. با این کار یک برگه خالی با نام مورد نظر شما ایجاد می شود.

CSS اضافی برای اضافه کردن CSS سفارشی

آیا می خواهید برای استایل دادن به وب سایت خود ، کد CSS سفارشی اضافه کنید؟ شما می توانید این کار را در پنل اضافی CSS انجام دهید .

کاربران وردپرس متوسط ​​و پیشرفته غالباً سایت خود را با اضافه کردن کد CSS به طور مستقیم به فایل style.css اضافه می کنند . این مراحل مانند دسترسی FTP به هاستینگ وردپرس ، تغییر پرونده های قالب و غیره را به کار اضافه می کند.

یک راه حل آسان برای مبتدیان اضافه کردن کد سفارشی CSS خود به پانل  CSS سفارشی اضافی در بخش سفارشی سازی قالب وردپرس است. این به شما امکان می دهد تا در سایت خود تغییراتی ایجاد کرده و آنها را در سمت چپ صفحه خود به صورت زنده مشاهده کنید.

هنگامی که نوشتن برخی از کد های CSS را شروع می کنید ، WordPress به طور خودکار ویژگی های خود را بر اساس حروف تایپ شده به شما پیشنهاد می کند. همچنین اگر گزارشی مناسب برای CSS ننوشتید ، پیامهای خطا را نیز نمایش می دهد.

سایر گزینه های سفارشی سازی تم

برخی از قالب های رایگان و پولی  گزینه های سفارشی سازی بیشتر را ارائه می دهند.

بسته به قالبی که از آن استفاده می کنید ، ممکن است بتوانید فونت را تغییر دهید ، یک تصویر پس زمینه اضافه کنید ، طرح را تغییر دهید ، رنگ ها را تغییر دهید ، تصاویر هدر تصادفی را اضافه کنید و موارد دیگر.

همچنین می توانید با کمک افزونه ها ، ویژگی های خاصی را به تنظیم کننده قالب خود اضافه کنید. به عنوان مثال ، می توانید با استفاده از افزونه Easy Google Fonts فونت های دلخواه را در وردپرس اضافه کنید .

پیش نمایش وب سایت خود در مورد صفحه نمایش مختلف (ریسپانسیو)

این مهم است که برای هر صاحب وب سایت اطمینان حاصل شود که وب سایت آنها دارای قابلیت پاسخگویی به تلفن همراه بوده و از نظر اندازه در تمام اندازه مناسب است.

شخصی سازی کننده وردپرس ، می تواند به راحتی ظاهر وب سایت شما را در اندازه های مختلف صفحه نمایش بررسی کنید.

در پایین پنل سفارشی سازی قالب سه نماد و پیوند “پنهان کردن کنترل ها” را پیدا خواهید کرد.

این نمادها به شما امکان می دهند سایت خود را با وضوح صفحه نمایش های مختلف مانند دسکتاپ ، لب تاب ، تبلت و دستگاه های تلفن همراه آزمایش کنید.

پیوند پنهان کردن کنترل ها برای مخفی کردن پنل سفارشی سازی استفاده می شود تا بتوانید سایت خود را به درستی در حالت دسکتاپ مشاهده کنید.

تنظیمات سفارشی سازی خود را منتشر ، ذخیره یا برنامه ریزی کنید

پس از ایجاد تغییرات لازم ، باید آنها را در سایت خود اعمال کنید. در غیر این صورت ، تمام تلاش شما از بین می رود.

بر روی دکمه انتشار کلیک کنید تا تغییرات اعمال شود. پس از اتمام ، می توانید بر روی دکمه بستن ، که در گوشه سمت راست بالای صفحه نمایش قرار دارد ، کلیک کنید تا از شخصی سازی موضوع خارج شوید.

اگر به زمان بیشتری برای نهایی کردن طراحی جدید خود نیاز دارید چه می کنید؟ در این حالت ، شما می توانید آن را به عنوان پیش نویس ذخیره کنید و حتی طرح جدید خود را با کسی به اشتراک بگذارید بدون اینکه به آنها اجازه دهید به قسمت سرپرست خود دسترسی پیدا کنید.

برای انجام این کار ، باید روی نماد چرخ دنده درست کنار دکمه انتشار کلیک کنید. با این کار پانل عمل باز می شود.

در اینجا سه ​​گزینه خواهید یافت: انتشار ، ذخیره پیش نویس و زمانبندی.

شما باید دکمه ذخیره در پیش نویس را در پنل عمل انتخاب کرده و سپس روی دکمه ذخیره در پیش نویس کلیک کنید تا تغییرات خود را ذخیره کنید.

اکنون می توانید پیوند پیش نمایش را کپی کرده و آن را با دیگران به اشتراک بگذارید تا بازخورد دریافت کنید.

در آخر ، اگر می خواهید تغییرات منتشر نشده را مجدداً تنظیم مجدد کنید ، می توانید بر روی پیوند لغو تغییرات در پنل عمل کلیک کنید.

پیش نمایش قالب های مختلف بدون تغییر قالب کنونی وردپرس

مواقعی وجود دارد که می خواهید بررسی کنید چگونه یک قالب جدید در سایت شما نمایش داده می شود. با این حال ، شما نمی خواهید آنها را در وب سایت خود نصب و فعال کنید.

در این حالت ، شما می توانید WordPress در بخش سفارشی سازی را باز کنید تا قالب های جدید رانصب و فعال سازی آزمایش کنید.

در پنل سفارشی سازی نام قالب فعال خود و دکمه تغییر بده را مشاهده می کنید.

اگر روی آن دکمه کلیک کنید ، وردپرس تمام قالب های نصب شده خود را در سمت چپ صفحه نمایش می دهد.

برای بررسی یک قالب خاص ، باید روی دکمه جزئیات پوسته کلیک کنید.

همچنین می توانید قالب ها را از مخزن تم های وردپرس مشاهده و جزئیات آنها را مشاهده کنید. برای انجام این کار ، باید تیک گزینه پوسته های wordpress.org را در سمت راست پنل پوسته ها بزنید و سپس قالب مورد نظر خود را انتخاب یا جستجو کرده .

همچنین می توانید با کلیک بر روی دکمه فیلتر کردن پوسته های موجود در گوشه بالا سمت چپ صفحه نمایش ، قالب ها را فیلتر کنید.

وارد کردن یا صادر کردن تنظیمات سفارشی سازی

آیا می دانید که می توانید تنظیمات سفارشی سازی موضوع خود را وارد و صادر کنید؟

این کار بسیار مفید است هنگام ایجاد تغییر در موضوع خود در سرور محلی (محیط local ) یا یک سایت  . به جای کپی کردن تنظیمات به صورت دستی در وب سایت خود ، می توانید به سادگی تنظیمات سفارشی سازی قالب را برای صرفه جویی در وقت خود صادر کنید.

برای دستورالعمل های دقیق ، می توانید راهنمای ما در مورد نحوه واردات و صادرات تنظیمات شخصی سازی قالب در وردپرس را مطالعه کنید.

وردپرس چیست؟

شاید برای شما پیش آمده باشد که قصد راه اندازی سایتی برای کسب و کار خودتان داشته باشید و یا اینکه برای دیگران طراحی سایت کنید و از این طریق کسب درآمد کنید و  به این فکر افتاده باشید طراحی سایت آسان نیست و مستلزم فراگیری دانش در زمینه های برنامه نویسی ، مدیریت وب سایت ، طراحی ، گرافیک و هزاران موارد دیگر می باشد . درست فکر کردید وردپرس اینجاست تا به تمام نیازی هایی که شما از یک وب سایت دارید پاسخگو باشد.

وردپرس یک سیستم مدیریت محتواست (cms)  که با زبان برنامه نویسی  php نوشته و با پایگاه داده  mysql  پشتیبانی می شود .

چه نوع سایت های با وردپرس می توان نوشت؟

خوب چه وب سایت هایی را می توان با وردپرس  طراحی و ایجاد کرد ، امروزه به جرائت می توان گفت که هر نوع سایتی (فروشگاهی ، خبری ، وبلگ ، شرکتی ، چند منظوره و … ) را می توان با وردپرس راه اندازی کرد .شاید همین مسئله باعث شده که بسیاری از مدیران شرکت های بزرگ وردپرس را به عنوان سیستم مدیریت سایتشان انتخاب کنند  . حدودا 30 درصد سایت ها ی جهان با وردپرس نوشته شده اند .

هزینه های وردپرس

خوشبختانه باید گفت وردپرس متن باز بوده و کاملا رایگان می باشد و شما بدون هیچ گونه هزینه و استخدام شخص فنی می توانید سایت خود را مدیریت کنید ، محتوا بگذارید ، تغییراتی در ظاهر سایت خود ایجاد کنید  و هزاران تنظیمات دیگر که وردپرس در اختیار شما قرار می دهد تا شما را از هر کسی بی نیاز کند .

آموزش های وردپرس و پشتیبانی

با توجه به رایگان بودن و گستردگی جامعه وردپرس پشتیبانی و آموزش های وردپرس به زبان های مختلف به فراوانی در سطح اینترنت قابل دسترس است و بدون هیچ گونه هزینه ای می توانید خواسته هایتان را در اینترنت و یا مرجع وردپرس جستجو کنید و مشکل خود را در کمترین زمان ممکن حل کنید ، یکی از دلایل محبوبیت وردپرس همین امر آسان بودن و فراوانی آموزش ها می باشد.

امنیت در وردپرس

هر شغل و کسب و کاری نیاز به امنیت داشته و باید خود را در مقابل مهاجمان ایمن نگه دارد ، وردپرس در این امر نیز به خوبی خود را نشان داده ، البته باید گفت که برقراری امنیت یک چیز نسبی بوده و هیچ کس نمی تواند به طور صد در صد این مسئله را پوشش دهد ، ولی با توجه به انبوه بودن جامعه وردپرس و انجام بروز رسانی های مستمر و سریع این مشکل تا حدودی بر طرف شده و شما می توانید با کمک گرفتن از افزونه های وردپرس و خود وردپرس سایتی کاملا ایمن داشته باشید .

دیده شدن با وردپرس

این امر طبیعی است که شما بعد از راه اندازی کسب و کار خودتان قصد داشته باشید نفر اول شغلتان باشید و جلو تر از همه دیده شوید ، وردپرس بهینه شده ( seo )برای موتور های جستجو (مانند  :: google)در اختیار شماست تا شما با خیال راحت خود را در صدر جدول ببینید ، با رعایت اصول وردپرس و موارد بهینه سازی سایت و تولید مستمر محتوا شما می توانید نفر اول در جستجو ها باشید.